ВНЗ “Університет імені Альфреда Нобеля” запрошує державних службовців, голів місцевих адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад, працівників обласної, районних військових адміністрацій, об’єднаних територіальних громад до вдосконалення україномовних навичок в професійній комунікації.
Мета програми: підвищенні рівня знань та умінь державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування в усній та писемній формі державної мови; коригуванні навички використання мовних норм відповідно до нової редакції Українського правопису; удосконаленні рівня володіння державною мовою в діловій та професійній комунікації державних службовців; підготовці до іспиту на визначення рівня володіння державною мовою.
Тема 1. Українська мова як основа професійного спілкування державних службовців
Українська мова як основа ділової та професійної комунікації державних службовців (нормативно-законодавча база). Поняття літературної мови та її норми. Офіційно-діловий, науковий та розмовний стилі в професійній діяльності держслужбовців, основні логіко-лексичні риси стилів. Текст як форма реалізації професійної діяльності держслужбовців. Класифікація текстів.
Тема 2. Особливості української орфографії в професійному мовленні держслужбовців та її значення для правильного оформлення документів.
Зміни в українському правописі 2019 року. Уживання великої літери в назвах, характерних для професійного мовлення. Правила вживання апострофа та м’якого знака в текстах документів. Подвоєння та подовження приголосних звуків. Спрощення в групах приголосних. Правопис ненаголошених голосних. Правопис частки не з різними частинами мови. Правопис та відмінювання прізвищ. Утворення, правопис та відмінювання імен по батькові. Правопис складних слів та географічних назв. Правопис слів іншомовного походження. Правила переносу слів.
Тема 3. Особливості лексичного складу української мови в професійному мовленні держслужбовців
Загальна характеристика лексики української мови. Поняття про терміни та професіоналізми як невід’ємну складову частину професійного мовлення. Правопис, вживання та утворення графічних скорочень, абревіатур і складноскорочених слів. Абревіатури фахових термінів у певній професійно-орієнтованій галузі. Книжні та іншомовні слова в документах. Особливості співвідношення змісту багатозначних слів із контекстом. Особливості використання синонімів у професійному мовленні. Поняття про пароніми, труднощі їхнього засвоєння. Канцеляризми та штампи. Суржик, тавтологія, плеоназм.
Українська фразеологія та її місце в професійному мовленні держслужбовців. Типові порушення фразеологічної норми в діловому стилі.
Тема 4. Українська лексикографія. Словотвір у діловій мові державних службовців
Українська лексикографія. Типи словників. Роль словників у складанні ділових паперів та підвищенні мовної культури. Особливості словотвору в професійному мовленні. Правопис префіксів та суфіксів. Зміни голосних та приголосних при словозміні та словотворенні. Особливості утворення фемінітивів. Типові порушення словотвірної норми.
Тема 5. Українська морфологія.
Роль морфологічних засобів у діловому та професійному мовленні держслужбовців
Особливості вживання іменників у професійному мовленні держслужбовців. Особливості давального та кличного відмінків іменників в офіційно-діловому стилі. Вживання іменників чоловічого роду ІІ відміни у формі родового відмінка однини в професійному мовленні. Особливості запису цифрової інформації. Правопис та відмінювання числівників. Узгодження числівників з іменниками. Особливості використання прикметників, займенників, дієслів та дієслівних форм. Службові частини мови в діловому спілкуванні.
Тема 6. Синтаксичні особливості професійного мовлення держслужбовців
Особливості синтаксичного складу ділового мовлення. Узгодження присудка з підметом. Особливості узгодження географічних назв з означуваним словом. Складні випадки керування в словосполучення професійного мовлення держслужбовців. Особливості використання прийменникових конструкцій. Дієприкметникові та дієприслівникові звороти, особливості їхнього вживання. Вставні та вставлені слова, словосполучення та речення в діловому та професійному мовленні держслужбовців.
Тема 7. Особливості української пунктуації
Особливості пунктуації в професійних текстах (усередині речень та між елементами текстів). Правила рубрикації тексту. Розділові знаки для оформлення пунктів переліку. Комбіноване вживання розділових знаків. Особливості вживання дужок ( ), [ ], < >, лапок « », “ ”, „ “, „ ”та скісної риски.
Розділові знаки при звертаннях. Розділові знаки при відокремлених та уточнювальних членах речення. Однорідні члени речення та розділові знаки при них. Складне речення. Розділові знаки в складних реченнях.
Розділові знаки при прямій мові. Діалог.
Оформлення списків літератури.
Тема 8. Особливості усного професійного мовлення державних службовців
Спілкування та мовлення. Загальні ознаки усного мовлення. Функції спілкування. Орфоепічні та акцентологічні норми в усному спілкуванні. Етика та фази ділового спілкування. Гендерні аспекти спілкування.
Усне публічне мовлення. Монолог. Жанри та види публічних виступів. Окремі зауваги до мови публічного виступу. Мистецтво аргументування. Особливості комунікативних технік держслужбовців. Засоби милозвучності української мови.
Поняття про мовний етикет та різноманітність його засобів. Типові мовні звороти для комунікативних ситуацій та ролей.
За результатами навчання слухачі повинні демонструвати: знання: – норм усного та писемного ділового мовлення; – особливостей орфоепічних, орфографічних, пунктуаційних, морфологічних, лексичних, словотвірних та синтаксичних явищ української мови та їхнього значення для правильного оформлення усних і писемних текстів; – основних змін в українському правописі; – положень нормативно-правових актів щодо застосування української мови як державної; – мовного та мовленнєвого етикету, особливостей його функціонування в офіційних ситуаціях. уміння: – грамотно користуватися орфоепічними, лексичними, орфографічними, морфологічними, пунктуаційними, синтаксичними та стилістичними нормами української мови; – правильно складати та оформляти професійні тексти й документи; – здійснювати спілкування з учасниками комунікативного процесу; – публічно виступати перед аудиторією українською мовою, ефективно комунікувати під час публічних виступів, надаючи пропозиції та аргументуючи їх; – використовувати формули українського мовленнєвого етикету в офіційних ситуаціях; – послуговуватися лексикографічними джерелами (словниками) та іншою допоміжною довідковою літературою, потрібною для самостійного вдосконалення мовної культури.
навички: – грамотного застосування норм української мови; – володіння термінологією фахового спрямування; – використання засобів державної мови залежно від теми, мети та змісту спілкування; – підготовки до публічного виступу залежно від типу, формату та цільової аудиторії; – переконання учасників комунікації з наведенням пояснень та аргументів.
Програма проводиться дистанційно онлайн за допомогою Zoom та особистого кабінету Workspace.
Дата початку програми залежить від наповненості групи.
Вартість навчання уточнюйте у координатора.
За консультацією просимо звертатись до пані Альони Вихристюк:
тел. +380671913988
email consult@duan.edu.ua
Категорії посад державної служби: Б В
Категорії посад в органах місцевого самоврядування: I II III IV V VI VII
Набір на програму не розпочато.
м. Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 18
Дніпропетровська
Сумський державний університет
Академія Радник
Державний податковий університет
Турчак Олена кандидат наук