ЯК ЕФЕКТИВНО ПРОВЕСТИ ОНЛАЙН НАВЧАННЯ?

Як ефективно провести онлайн навчання?

27 Травня 2020

Онлайн навчання увірвалось у наше життя і маємо усвідомити, що й після закінчення карантину воно залишиться з нами. Отже, найкращий варіант – визнати всі його виклики та максимально скористатись всіма можливостями.

 

Дійсно, є тематики в яких онлайн навчання важче застосувати. Наприклад, командоутворення, протидія дискримінації, гендерна рівність тощо. Там, де атмосфера та жива взаємодія, група – самі по суті є частиною навчання.

Утім, навіть в таких складних умовах, можна подумати про переформатування.

 

Пропоную декілька практичних поряд, якщо ви вирішите розпочати свій онлайн тренінг.

 

  • ДУЖЕ важливо мати "маршрутний лист" тренінгу. Наприклад, у вас тренінг з тиждень, з яких 3 онлайн сесії (понеділок, середа, п'ятниця) по 2 години та 3 етапи самостійної роботи. Окрім звичної робочої тренерської програми, де ми описуємо тематики, формати, відповідальних та ін., на кожен з модулів треба розробити окремий таймінг з визначенням всіх необхідних електронних документів, з відповідними посиланнями, розподілом хто, коли і що демонструє, хто відправляє лінки в чат, хто включає відео, хто демонструє екран і таке інше.
  • Сприйняття часу дещо змінюється. Паузи в онлайн - це не паузи в офлайн, вони здаються набагато довшими. Фактично всю увагу сконцентровано на вас, тому чіткий розподіл тренерських ролей надважливий. Він, зокрема, створює динаміку з якою все ой як непросто в онлайн групах.
  • Тому, якщо є можливість, краще працювати в парах або, навіть в трійках (2 тренери та технічна допомога – людина, яка відправляє всі лінки, об’єднує в групи, вмикає вікторини тощо). Утім, якщо ви одна чи один – це теж не страшно. Просто завчасно треба мати під рукою всі лінки винесені в окремий файл у хронологічному порядку або відразу їх внести у вашу програму.
  • Правила. Зазвичай правила обговорюємо в групі, коли самі учасниці/ки пропонують. Це теж надважлива частина «живого» тренінгу. В даному форматі, краще заздалегідь приготувати декілька базових правил. Наприклад, вимкнений мікрофон та увімкнене відео.
  • Для реального інтерактивного тренінгу, а не довгого монологу в прямому ефірі, на мою думку, не може бути більше 10-12 осіб. Утім, все залежить від тематики. Іноді 20 осіб теж добре можуть працювати в одній групі. Головне, щоб всі мали можливість висловитись, а ви - тримати увагу та бачити усіх.

 

Які маємо цікавинки для інтерактивного навчання?

В онлайн тренінгу можна використати майже всі основні формати звичайного тренінгу (об'єднання в групи, мозковий штурм, робота з кейсами та ін.). Наприклад, на платформі zoom (але не тільки на ній) можемо використати наступне:

  • Вікторини. Дуже гарно працює. Це може бути самостійним завданням/форматом, а може бути основою для подальшого обговорення. Наприклад, можна використовувати статистику як трамплін для подальшої розмови.
  • Гра «вірю - не вірю». Майже будь-який текст можна переробити в цю вправу. Учасники та учасниці або у форматі вікторини, або у чаті відповідають на запропоновану тезу і далі йде обговорення або коментарі.
  • Робота в групах. Зауважте, що варто планувати час з запасом, адже поки всі перейшли до своїх віртуальних кімнат, зорієнтувались і почали працювати - треба час.
  • Мозковий штурм. Подумайте, що буде краще для відповіді - чат або включення з відео. Це залежить як від часу, так і від питання. З включенням виходить довше й жвавіше, але, як на мене, працюють обидва варіанти.
  • Самостійна робота дуже круто може спрацювати. Не бійтесь, що учасники та учасниці тренінгу не будуть її робити. Головне, щоб вона була цікавою та невеликою. Наприклад, це можуть бути тематичні короткі відео або фільм. Дуже гарною можливістю онлайн навчання в даному випадку є те, що люди мають час поміркувати над відео і, як правило, виникає бажання висловити потім свою точку зору. А отже ви, скоріш за все, будете мати жваве та цікаве обговорення вашої тематики під час онлайн сесії. Також самостійна робота дає можливість охопити більше питань, адже 2 онлайн години - це ДУЖЕ швидко. Можна давати завдання як до початку тренінгу, так і між сесіями.

 

Безумовно, онлайн тренінги потребують спеціального підходу. Адже неможливо просто перекласти звичайний підхід в електронний формат.

Сподіваємось, що ці поради допоможуть не стати просто «говорящєю головою», а отримати максимальний ефект та задоволення від роботи.

 

 

Чермошенцева Наталя,

к.і.н., досвід проведення тренінгів з 2009 р.